Гъбичките - актуално и често срещано в днешно време заболяване във връзка с общия спад на имунитета на населението на нашата планета. Предпоставка за развитието на гъбичните кожни инфекции е честата употребата на разнообразни детергенти (измивни препарати), които променят и нарушават водно-липидния слой на кожата, спомагат за нарушаване на нейните защитни функции и баланс и от там и честата появата на гъбичните кожни инфекции. Те могат да засегнат кожата, лигавиците, полулигавиците и окосмените области по кожата.
Към тази група кожни автоимунни заболявания спадат дискоидния и системния лупус, дерматомиозитът, склеродермия прогресива и локалис, булозните кожни автоимунни дерматози като пемфигус, пемфигоид, херпетиформен дерматит, пемфигоид в детска възраст и др. Общо взето те са сериозни заболявания в дерматологичната практика, които в повето случаи нямат добра прогноза. Лечението им е продължително, поради хроничния и рецидивиращ ход на заболявянията. Често пациентите се оплакват от страничните действия на препаратите, които могат да увредят съседни органи и системи в организма на човека.
Детската кожа носи в себе си своите особености, специфичност и физиологични различия от кожата на възрастните индивиди. Затова тя страда от типични за възрастта й кожни заболявания. При раждането водното съдържание на кожата е 80-90% и с нарастване на възрастта то постепенно намалява на 60%. Затова детската кожа е по-пастьозна, пухкава и нежна. Тя играе важно значение за обмяната на вещeствата в детския организъм, подпомага детоксикиращата функция на бъбреците и черния дроб, играе защитно- бариерна функция за организма, като важен таргетен орган на имунната система.
Злокачествените кожни заболявания напоследък заемат все по-голяма ниша в рубриката за дискутирани кожни заболявания. Затова се отдава голямо значение на повишените стойности на радиационния фон на нашата планета, повишаване интензитета на слънчевите лъчи, употребата на ГМО продукти и т.н. Съществуват различни класификации на туморните заболявания, като разделянето им на епителни (произхождащи от епитела на кожата), меланоцитни (от клетките натоварени с пигмента меланин в кожата-меланоцити) и мезодермални.
Какво представляват?
Това са заразни гнойновъзпалителни заболявания на кожата и нейните придатъци. Те са едни от най-често срещаните дерматози в дерматологичната практика след алергичните заболявания. Проявяват се при предразполагащи условия за развитие: нарушение целостта на кожата, занижена хигиена, намаление на защитните сили на организма, при нарушена обмяна на веществата, липса на витамини в кожата и др.
1. Oпределение: често наблюдавано кожно заболяване, което се характеризира с кръгово окапване на окосмяването по главата и брадата (при мъжете), без да е налице промяна в космения фоликул. Среща се и в двата пола, най-често във възрастта между 7-45 години.